Без газу холодно, з газом — голодно. По-іншому ніяк?
Опалювальний сезон 2010-2011, який обіцяє стати черговим випробуванням на міцність криворізької системи теплозабезпечення, розпочато. Благодатний голубий вогник у котельних спалахнув виключно дякуючи усному розпорядженню подати газ першого віце-прем’єр-міністра Андрія КЛЮЄВА. Тарифи на тепло поки що старі, але факт, що їх переглянуть у бік збільшення ще до закінчення опалювального періоду.

Чиновники та комунальники щороку звітують, що готували сани влітку, та запевняють: місто готове до зими на 100%. Мешканці ж міста щороку стають свідками того, як рветься там, де тонко.

Ось і цього разу заступник міського голови Григорій ВЕРБИЦЬКИЙ дав прес-конференцію і розповів, що рішення про підготовку міста до роботи в осінньо-зимовий період було прийнято міськвиконкомом ще 13 січня. Ним затверджено відповідні заходи по підготовці до зими, які виконано в повному обсязі, а подекуди й перевиконано. «Хоча ми всі розуміємо, — зауважив він, — що заплановані обсяги — це не завжди те, що необхідно виконати». Тобто, якщо мізер запланували, мізер профінансували і мізер виконали, то це й буде виконання заходів по підготовці до зими на 100%. Що аж ніяк не назвеш 100%-ю технічною готовністю по факту.

Окрім того, місто вже традиційно увійшло в опалювальний сезон з величезними боргами теплокомуненергетиків за спожитий газ. А сам Григорій Вербицький і керівники комунальної «Криворіжтепломережі» та державної «Криворізької теплоцентралі» традиційно побували «на килимі» в ДП «Газ України». Правда, Григорію Вербицькому приємніше називати це «переговорами», «складними і такими важкими». Та як би їх хто не називав, вимога одна: гроші на бочку. Загальна сума заборгованості криворізьких підприємств теплокомуненергетики за спожитий газ складає 701 мільйон гривень, погасити до початку опалювального періоду вимагалося 120 мільйонів — це борг, що утворився в минулий опалювальний період. Однак тепло все ж було подано без укладання догорів на постачання газу, без виділення лімітів на його споживання — за особистим розпорядженням першого віце-прем’єр-міністра Андрія КЛЮЄВА. Інакше й бути не могло, адже країна вступила в кампанію по виборах місцевих рад.

Тим часом пан Вербицький міркує так: лише населення заборгувало за тепло та гарячу воду 150 мільйонів «Криворіжтепломережі» та 90 мільйонів — «Криворізькій теплоцентралі». Разом це вдвічі більше, ніж вимагається оплатити за минулий опалювальний період, а тому перспективу погашення він вважає цілком реальною. Мовляв, «такий ресурс у міста є». Хоча, звісно, чиновникам, якби вони, будучи при владі роками, не жили одним днем, більш до лиця було б говорити про наявні резерви зниження споживання газу. Адже без реального енергозбереження та системної модернізації міської системи теплозабезпечення про повне погашення боргів годі й мріяти. За такої ситуації, як сьогодні, щойно погасивши одні борги, ми тут же влазитимемо в нові, і так до безкінечності.

Водночас у «Газі України» стурбовані лише тим, щоб усі зібрані кошти без найменших затримок безперервним потоком прямували на Київ. Задля цього фактично скасовано рішення міськвиконкому, згідно з яким підприємством, що здійснює відпуск тепла кінцевим споживачам, була визначена комунальна «Криворіжтепломережа». Тепер фінансові ріки мають текти в іншому напрямку — через державне підприємство «Криворізька теплоцентраль», на прямі розрахунки з якою вже переводяться споживачі-об’єкти промислової сфери. «В майбутньому ДК «Газ України», — сказав пан Вербицький, — має бажання, щоб розрахунки всіх споживачів велися винятково через державне підприємство «Криворізька теплоцентраль», оскільки воно перебуває в оперативному управлінні «Нафтогазу України».

І це тільки на перший погляд нам нема ніякого діла до того, справа наліво чи зліва направо рухатимуться на Київ фінансові потоки за спожитий газ. Бо оперативне управління «Теплоцентраллю» з боку НАК «Нафтогазу України» та повернення до розрахунків кінцевих споживачів через це підприємство означає, що на Київ піде все, до останньої копієчки, і дуже оперативно. В результаті криворізькі підприємства будуть відчувати гостру нестачу обігових коштів для запобігання аварійним ситуаціям та усування їх наслідків. І за такого стану справ залишається лише йти до найвищої в Україні дзвіниці молитися, аби цієї зими не прорвало тепломагістраль, яка веде саме до вашого будинку.

Здавалось би, втішити може лише те, що опалювальний період розпочався за старими тарифами. Але тут теж не все так однозначно. Навіть при старій ціні на газ ці тарифи відшкодовували собівартість виробленої гігакалорії на 70% (так сказав пан Вербицький). А з 1-го серпня, як відомо, ціну на газ для підприємств теплокомуненергетики підвищено на 50%. Тобто, різниця між вартістю тепла та діючим тарифом у новому опалювальному періоду є ще більшою. За чий рахунок її буде погашено, Григорій Вербицький відповісти не зміг. Натомість зауважив: «У цьому році Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким право встановлювати тарифи надано Національній комісії регулювання комунальних послуг, яка почне діяти з 1 січня 2011 року. Що буде — побачимо, коли комісія запрацює. Вона має право встановлювати тарифи на теплопостачання, в тому числі для споживачів Кривого Рогу, оскільки наші обидва підприємства входять до списку тих, тарифи на послуги яких будуть встановлюватися Національною комісією». Іншими словами — перспектива того, що нас вжарять новими тарифами під час найлютіших морозів, є цілком реальною.

Що ж до реального тепла у ваших домівках, то 24 жовтня збігають два тижні від початку опалювального періоду, впродовж яких система міського теплозабезпечення має вийти на нормальні технологічні параметри подачі тепла. А якщо після 24-го у вашому будинку холодно або ж температура повітря нижча за нормативну, ви маєте всі підстави скаржитися та ставити питання про перерахунок плати в бік зменшення за недодані градуси. На ту ж дату, як запевнив Григорій Вербицький, у всі будинки, охоплені централізованим постачанням, має бути подано гарячу воду.

Любов ІВАНОВА.
  •  (голосов: 0)
  • Версия для печати |
  • Комментариев : 0 |
  • Просмотров : 1110 |
Частный нотариус Соболева Людмила Анатольевна Нотариальные услуги для граждан и юридических лиц в Кривом Роге ул.Церковная,3, офис №112 Тел.: (056) 462-98-86, (067) 286-45-31
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии в данной новости.